👤

un produs costa 1200 lei se ieftineste cu 25% si se mai scumpeste cu 10%

Răspuns :

nune-ai intrebat nimic asa ca iti raspund 'pe scurt'
1200*3/4 *1,1=900*1,1=990 lei noul pret

Obs
 am tinut cont ca o ieftinire de 25% duce la un pret de 100%-25%=75%=75/100=3/4 din pretul initial
si o scumpire de 10%=10/100=1/10 ducea la in pretr de 100%+1/10=110/100=1,1 din pretul nescumpit
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari