Răspuns :
pornim de la densitatea materialelor respective, pe care o cautam in tabele.
densitatea = masa / volum
masa = densitatea x volumul
Volumul fiind acelasi pentru toate cele trei corpuri, masa e direct proportionala cu densitatea.
densitate plumb = 11300 kg / m³
densitate fier = 7800 kg m³
densitate aluminiu = 2700 kg / m³
masa cea mai mica o va avea corpul cu densitate mai mica, masa mai mare apartine corpului cu densitate mai mare
considerand volumul V = 1 m³,
masa corpului de plumb va fi m plumb = 11300 kg / m³ x 1 m³ = 11 300 kg
masa corpului de aluminiu = m aluminiu = 2700 kg / m³ x 1 m³ = 2700 kg
masa corpului de fier = m fier = 7800 kg/m³ x 1 m³ = 7800 kg
2700 < 7800 < 11300
densitatea = masa / volum
masa = densitatea x volumul
Volumul fiind acelasi pentru toate cele trei corpuri, masa e direct proportionala cu densitatea.
densitate plumb = 11300 kg / m³
densitate fier = 7800 kg m³
densitate aluminiu = 2700 kg / m³
masa cea mai mica o va avea corpul cu densitate mai mica, masa mai mare apartine corpului cu densitate mai mare
considerand volumul V = 1 m³,
masa corpului de plumb va fi m plumb = 11300 kg / m³ x 1 m³ = 11 300 kg
masa corpului de aluminiu = m aluminiu = 2700 kg / m³ x 1 m³ = 2700 kg
masa corpului de fier = m fier = 7800 kg/m³ x 1 m³ = 7800 kg
2700 < 7800 < 11300
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!