👤

O caruță parcurge distanța fintre 2 sate in 50 min cu viteza de 6km/h.Care este distanta fintre sate?

108km/h= ? M/s
2947s=?min?s
1h 24min 50s = ? s


Răspuns :

D=v*t
Transformam:
50km/h=50km/60 min
D=50km/60 min * 50 min
D=41,6 km