👤

prepara 200ml HCl 0,5 M UTILIZAND HCl 37%  DENSITATE 0,15


Răspuns :

solutia initiala : msi ; ci = 27%  ⇒ md = 0,37msi    nHCl = 0,37msi /36,5 moli
solutia finala :  Vs = 0,2 l  cM = 0,5 moli/l ⇒ nHCl = 0,2·0,5 = 0,1 moli
0,37msi/36,5 = 0,1    msi = 3,65/0,37      Vsi = msi/q = 65,765 ml
se folosesc 65,765ml din solutia initiala si se adauga 134,235 ml apa

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari