👤

Va rog ajutor!! maine dau teza la mate (Clasa a-V-a)
Dau coroana!!
1.
a)Stiind ca 18kg de mere costa 54 de lei,cat costa 5 kg de mere,de acelasi fel?
b) Stiind ca 12 mingi costa 180 lei,cate mingi de acelasi fel pot cumpara cu 105 lei?

2.Diferenta a doua numere naturale este egala cu 305. Determina cele doua numere stiind ca impartind pe cel mare la cel mic obtinem catul 7 si restul 5.


Răspuns :

1.
a)
Dacă 18 kg de mere costă 54 lei => 54:18=3 lei costă un kg
Pentru 5 kg de același fel se plătesc 3×5=15 lei
b)
Dacă 12 mingi costă 180 lei => 180:12=15 lei costa o minge
Cu 105 lei putem cumpăra 105:15=7 mingi de același fel

2.
a-b=305
a:b=7 rest 5 => a=7b+5

7b+5-b=305
6b+5=305
6b=305-5
6b=300
b=300:6
b=50

a=50×7+5
a=355
1a)imparti 54 la 18 sa afli cat costa un kg de mere=54:18=3
inmultesti 1kg cu 5=3x5=15lei
b)impari la fel lei la ne de mingi=180:12=15lei
acum imparti 105 lei la 15lei=105:15=7mingi
2.a-b=305
a:b=7r5⇒a=7b+5
inlocuim b-7b+5=305
6b=300
=50
a=50x7+5=355
Bafta la teza!!:))

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari