👤

calculati cabtutatea de substanta de clot necesara la iptinerea clorurii de hidrigen cu cantitate de substanta de 5 moli.Care este masa clorului?

Răspuns :

xg...................5 moli
2Cl+H2-->2HCl
2×35,5..........2
MCl=ACl=35,5
x=5×2×35,5/2=177,5 g Cl