Formuleaza intrebari potrivite. Rezolva problemele obtinute cu justificari si prin exercitiu. a) Un fier de calcat costa 340 lei si este de 12 ori mai ieftin decat un aragaz. b) Intr-o zi, la un magazin de electrocasnice s-au vandut 26 de ceainice electrice la pretul de 280 lei si 35 de ceainice la pretul de 220 lei.
a) Cat costa un aragaz ? 340x12=4080 *lei un aragaz*
b) Cat costa un ceainic electric ? Dar un ceaininc normal ? Aici nu prea imi amintesc cum sa fac metoda comparatiei. Cauta pe google metoda comparatiei si vezi cum modifici.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!