64,8g...............x 4 K + O2-->2K2O 4×39.................2 randament=r masa reacționată=mr masa introdusă=mi r=mr/mi×100 mr=r×mi/100 mr=90×72/100=64,8g Mk=Ak=39g/mol x=(2×64,8)/(4×39)=0,83 moli K
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!