👤

De un resort este suspendat un corp cu masa de 5kg .Reprezentati la o scara arbitrara fortele ce actioneaza asupra corpului si determinata constanta elastica a resortului daca alungirea acestuia este egala cu 0.1m

Răspuns :

Se da:
m=5kg
delta l=0,1m
____
k-?

Re-re:
Fe=G
k*delta l = mg
k= mg/delta l= 5*10/0,1=500N/m
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari