👤

Va rog frumos ajutatima urgent cu problema aceasta.
Un resort este alungit cu 10 cm sub actiunea unei forte de 4N. Cu ce forta trebuie sa actionam pentru a alungi resortul cu 0.15 m?
Va rog scrieti ce Se da si rezolvarea URGENT. Va dau 20 pcte


Răspuns :


F = k Δl

k = F / Δl = 4 N / 0,1 m = 40 N/m 

stim k, deci pt o alungire de 0,15 m, este necesara  forta F = 40N/m x 0,15m = 6 Newton