Răspuns :
1. Cât costa un kg de mere?
54:18=3(lei)
2. Cât costa 5 kg de mere?
3x5=15(lei)
54:18=3(lei)
2. Cât costa 5 kg de mere?
3x5=15(lei)
18kgmere...........54 lei
5kgmere,...........? Lei
54lei:18=3lei........1kg mere
5kg mere..........5*3=15 lei
5kgmere,...........? Lei
54lei:18=3lei........1kg mere
5kg mere..........5*3=15 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!