👤

un kg de cozonac costa cat 3 kg de bezele .Maria cumpara 4 kg de bezele si un cozonac de 2kg ,platind in total 70 lei.Cat costa 1 kg de cozonac ? Dar 1 kg de bezele

Răspuns :

1kg cozonac=3kg bezele
4kg bezele+1kg cozonac de 2kg=70 lei
4+3x2=10kg bezele
70:10=7 lei kg bezele
1kg cozonac=7x3=21 lei/kg cozonac
proba: 
21=3x7
sau 4x7 (kg bezele)+ 21x2(cozonac)=28+42= 70 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari