100kg minereu de oxid de cupru de puritate 80% se reduce cu carbon. Calculati : cantitatea de carbon utilizată si masa mentalului obţinut din reacţie. Se dau : Ac=12 , Ao =16, ACu=64
puritatea = m pură//m impură * 100 m pură = 80*100/100 = 80 kg 2 CuO + C = CO2 + 2 Cu M CuO = 80 g/mol M Cu = 64 g/mol 2*80 g CuO.......2*64 g Cu 80 kg CuO..............x x = 64 kg Cu
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!