Scrii reacția de reducere
Fe2O3 + 3 H2 = 2 Fe + 3 H2O
Calculezi masele molare pentru oxid și hidrogen
M Fe2O3 = 2*56+3*16 = 160 g/mol
M H2 = 2*1 = 2 g/mol
Stoechiometric, determini masa de hidrogen
160 g Fe2O3......2 g H2
320 g Fe2O3.............x
x = 4 g H2
Din formula densității, determini volumul de hidrogen
densitatea = m/V
V = 4/0,0892 = 44,843 l H2