👤

Cantitatea de apa din 60 gr solutie cu 6% clorura de sodiu

Răspuns :


[tex]c = \frac{md}{ms} \times 100 \\ md = \frac{c \times ms}{100} \\ md = \frac{6 \times 60}{100} = 3.6 \: g \: [/tex]
ms=md+m apă
m apă=ms-md=60-3,6=56,4g
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari