👤

Distanta de=72,2 km este parcursă de un mobil în intervalul de timp de 1h și 6 min. Exprimați viteza mobilului in km/h și în m/s

Răspuns :

d=v*t=>v=d/t
t=1 h 6 min =1,1 h
v=d/t=72,2/1,1=65,63 km/h=18,23 m/s