👤

Prin adiția HCL la 44,8 propena se obține un compus clorurat cu randamentul de 80%.
Se cere reacția chimica si masa produsului obținut de puritate 90%


Răspuns :

Banuiesc ca cei 44,8 sunt litri propena. Daca nu, pe reactie se va calcula cu masa molara, nu cu voumul molar.

       22,4                                                78,5
CH2=CH-CH3   +   HCl...............CH3-CH-CH3
                                                             I
                                                            Cl
      44,8                                                X

masa moleculara a propenei   MC3H6=12*3+1*6=42g/mol
masa moleculara pt 2 cloropropena (care se obtine) M=12*3+1*7+35.5*1=78.5g/mol
Se calculeaza de pe reactie x=44,8*78,5/22,4=157 g produs
157.....................100% randament
   y....................... 80%
y=157*0,8/100=125,6g produs cu randament 80%

125,6g............................90%puritate
z.....................................100%
z=125.6*100/90=139,55g produs


Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari