n C=6/12=0,5moli 2CuO+C=2Cu+CO2 2moli CuO....1mol C....1mol CO2 x...0,5moli....y x=1mol CuO M CuO=80g/mol=>m CuO=80g y=0,5moli CO3 M CO2=44g/mol=>mCO2=22g V CO2=22,4*0,5=11,2L
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!