2 HgO = 2 Hg + O2 2 Mg + O2 = MgO M Mg = 24 g/mol M O2 = 32 g/mol M HgO = 217 g/mol 2*24 g Mg........32 g O2 48,6 g Mg...............x x = 32,4 g O2 2*217 g HgO.........32 g O2 y..............................32,4 g O2 y = 439,425 g HgO
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!