👤

1. O masina parcurge 100km intr-un timp de 1h 30min. Sa se calculeze viteza in km/h si in m/s.
2. Un avion parcurge o distanta de 2000km in 2h si 40min. Sa se calculezeviteza in km/h si m/s.
3. O motocicleta parcurge o distanta de 90km intr-un timp de 2h. Sa se calculeze viteza inkm/h km/s.
Macar unul,doua va rog.


Răspuns :

1.d=v*t=>v=d/t
t=1h 30 min=1,5 h
v=d/t=100/1,5=66,66 km/h=18,51 m/s

2.d=v*t=>v=d/t
t=2 h 40 min=2,66 h
v=d/t=2000/2,66=751,87 km/h=208,85 m/s

3.d=v*t=>v=d/t=90/2=45 km/h=12,5 m/s