Imi trb pt maine dau coroana pls cat mai repede sa fie si corect
Se prepara un sirop cu 30g zahar si 20g apa din concentratia de sirop se iau 10 g din solutie si obt 10g se prepara cu ele un nou sirop prin adaugarea peste cele 10g de solutie 50g apa concentratia ????SI CAT SIROP ESTE IN FINAL???????
c = md*100/ms ms1 = md1+m apă 1 = 30+20 = 50 g soluție ms2 = 10 g soluție 50 g soluție.........30 g zahăr 10 g soluție..................x x = 6 g zahăr ms3 = ms1 + m apă 2 = 10+50 = 60 g soluție md3 = md2 = 6 g zahăr c3 = md3/ms3 * 100 = 6/60 * 100 = 10%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!