👤

12 kg de mere costă 24 de lei 5 kg de același fel costa

Răspuns :

12kg.....24lei
1kg...2lei
5kg...10 lei

12 kg costa 24 lei, lei sunt dublul kg.
5 kg costa 10 lei , lei sunt dublul kg.
12*2=24
24:2=12
5*2=10
10:2=5