c = md*100/ms Considerăm 100 g soluție md = ms*c/100 md = 16*100/100 = 16 g zahăr ms = md+m apă m apă = 100-16 = 84 g apă %zahăr = m zahăr/m soluție * 100 = 16*100/100 = 16% %apă = m apă/m soluție * 100 = 84*100/100 = 84%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!