Răspuns :
3h= 50 km 5h=70km d1=50km d2=70km t1=3h t2=4h VM= d1 / t1 = 50 km/3h 50: 3=16, 6 km/H VM=d2/t2=70km/4h 70: 5=17, 5 vm2 >vm1 Am notat : VM= viteza medie
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!