Salut, am următoarea problema: Un vagon a început sa frâneze la viteza de 20m/s și s-a oprit după t=20s. a.Care a fost accelerația și distanță parcursa pana la oriprire? b. Ce distatanta a parcurs vagonul in prima jumătate a timpului de frânare t?
a=Δv/Δt=(0-v)/Δt=-v/Δt=-20/20=-1 m/s² Semnul''-" arata ca miscarea este franata d=vm*Δt vm=(v₀+v)/2=(0+20)/2=20/2=10 m/s d=vm*Δt=10*20=200 m d1=vm*Δt/2=10*20/10=20 m
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!