Un biciclist strabate o distanta de 30 km pe soseaua transalpina cu viteza medie de 5 metri pe secunda.Calculeaza durata deplasarii biciclistului si exprima rezultatul in minute
Cunosti S=30km=30 000m V=5m/s Scrii ecuatia spatiului parcurs S=V*t de unde scoti t=S/V=30 000/5=6 000s Un minut are 60 s deci t=6000s=6000/60=100 minute Succes!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!