Răspuns :
1s2 2s2 2p6 3s2 3p4
1 mol de atomi conține 6,022*10^23 atomi
n = m/M
M S = 32 g/mol
n = 64/32 = 2 moli
1 mol S.........10*6,022*10^23 electroni p
2 moli S...................x
x = 12,044*10^24 electroni p
1 mol de atomi conține 6,022*10^23 atomi
n = m/M
M S = 32 g/mol
n = 64/32 = 2 moli
1 mol S.........10*6,022*10^23 electroni p
2 moli S...................x
x = 12,044*10^24 electroni p
Ms=32g/mol=>n=64/32=>n=2moli 1molS.....................10*6,022^10 X=12,044^10^24 /=SUPRA;*LA PUTEREA
SUcces
SUcces
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!