La interactiunea a 200 g solutie de hidroxid de sodiu cu partea de masa 20% cu clorura de amoniu s-a eliminat amoniac cu masa de: a) 10g b) 17g c) 34g d) 42g  va rogggggggg
c = md*100/ms md = ms*c/100 = 200*20/100 = 40 g NaOH NaOH + NH4Cl = NaCl + NH3 + H2O M NaOH = 40 g/mol M NH3 = 17 g NH3 40 g NaOH....17 g NH3 40 g NaOH...........x x = 17 g NH3 Răspuns, varianta b
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!