👤

La 600 g solutie 40% se adaugă apa pentru a obtine 1000 g solutie.Aflati concentrația obținută.

Răspuns :

c = md*100/ms
md1 = ms1*c1/100 = 600*40/100 = 240 g substanță
md2 = md1 = 240 g
ms2 = ms1 + m apă = 1000 g soluție
c2 = md2*100/ms2 = 240*100/1000 = 24%
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari