purtatea = m pură/m impură * 100 m cărbune = 2*60/100 = 1,2 tone = 1200 kg M C = 12 g/mol n = m/M = 1200/12 = 100 moli n = nr. atomi/nr. lui Avogadro nr. atomi = 100*6,022*10^23 = 6,022*10^25 atomi
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!