Un copil cumpara pixuri si caiete in total 16bucati.,in valoare de 120lei. Numarul caietelor este de 3ori mai mare decat numarul pixurilor. Stiind ca un pix este de 3ori mai ieftin decat un caiet,sa se afle cat costa fiecare obiect?
1.Cate caiete a cumparat copilul? 120×3=360<(caiete) 2.Cate pixuri a cumparat copilul? 360:3=1080(pixuri) 3.Cat costa fiecare obiect in total? 360+1080=4680(total:Caiete si pixuri) Sper ca te-am ajutat,doar asa cred ca se rezolva.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!