Răspuns :
60 km ................ 1 h
x km ................ 3 h
x = 3 x 60 / 1 = 180 km
x km ................ 3 h
x = 3 x 60 / 1 = 180 km
Știm: v = 60km/h
t = 3h
Aflam: d = ?
v = d/t => d = v • t => d = 60km/h • 3h => d = 180km( h-ul de simplifică)
t = 3h
Aflam: d = ?
v = d/t => d = v • t => d = 60km/h • 3h => d = 180km( h-ul de simplifică)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!