Răspuns :
4,2*2,25=9,45 costa 4,2 kg de mere
3,75*3,6=13,5 costa 3,6 kg de portocale
PS:semnul* inseamna inmultire
3,75*3,6=13,5 costa 3,6 kg de portocale
PS:semnul* inseamna inmultire
1kg mere.......2.25lei
4.2kg mere........x lei
x lei=4.2×2.25=9.45lei
1kg portocale.......3.75 lei
3.6kg portocale.......y lei
y lei = 3.6×3.75=13.5 lei
4.2kg mere........x lei
x lei=4.2×2.25=9.45lei
1kg portocale.......3.75 lei
3.6kg portocale.......y lei
y lei = 3.6×3.75=13.5 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!