Răspuns :
n1 = C1×Vs1 = 0,1×0,4 = 0,04 moli NaOH
n2 = C2×Vs2 = 0,2×0,2 = 0,04 moli NaOH
n total = n1+n2 = 0,08 moli
Vs final = 400+300+200 = 900 = 0,9 L
C final = n total ÷ Vs final = 0,08 ÷ 0,9 = Calculeaza !
n2 = C2×Vs2 = 0,2×0,2 = 0,04 moli NaOH
n total = n1+n2 = 0,08 moli
Vs final = 400+300+200 = 900 = 0,9 L
C final = n total ÷ Vs final = 0,08 ÷ 0,9 = Calculeaza !
solutia 1 : Vs1 = 0,4 l cM1 = 0,1 mol/l ⇒ nd1 = 0,04 moli
solutia 2 : Vs2 = 0,3 l
solutia 3 : Vs3 = 0,2 l cM2 = 0,2 mol/l nd2 = 0,04 moli
----------------------------------------------------
solutia finala : Vs = 0,9 l n = 0,08 moli cM = 0,08/0,9 = 4/45 mol/l
solutia 2 : Vs2 = 0,3 l
solutia 3 : Vs3 = 0,2 l cM2 = 0,2 mol/l nd2 = 0,04 moli
----------------------------------------------------
solutia finala : Vs = 0,9 l n = 0,08 moli cM = 0,08/0,9 = 4/45 mol/l
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!