👤

O pisica aleargă după un șoarece cu viteza v1=3 m/s ,iar șoarecele aleargă cu viteză v2=2 m/s .Pisica prinde șoarecele după acesta parcurge distanța d2=6m. Determinați :
a)timpul după care pisica prinde șoarecele;
b) distanța pe care o străbate pisica in acest timp.
Vreau răspuns complet cu rezolvare ,dau coroana !


Răspuns :

a)t=d2:v2=6:2=3s
b)d1=v1*t= 3m/s*3s=9m

Bafta la teme!