👤

Concentrația procentuala a solutiei cu masa de 350 g care contine 70 g dizolvant este....
Este urgent!!!!! Va rog ajutați-ma! Multumesc


Răspuns :

ms=350g
m,solvent=70g-----> ms=m,solvent + md----> md=280g

c= mdx100/ms= 280x100/350=..................calculeaza !!