Răspuns :
se cere: mCl2=?
se cere ; n,HCl= 3mol
1mol.........2mol
H2 + Cl2----> 2HCl
x.............3mol
x= 1,5molCl2
m=nxM--> m,Cl2= 1,5molx(2x35,5)g/mol=......................calculeaza !!!
se cere ; n,HCl= 3mol
1mol.........2mol
H2 + Cl2----> 2HCl
x.............3mol
x= 1,5molCl2
m=nxM--> m,Cl2= 1,5molx(2x35,5)g/mol=......................calculeaza !!!
Cl2 + H2 = 2 HCl
M Cl2 = 2*35,5 = 71 g/mol
71 g Cl2..........2 moli HCl
x....................3 moli HCl
x = 106,5 g Cl2
M Cl2 = 2*35,5 = 71 g/mol
71 g Cl2..........2 moli HCl
x....................3 moli HCl
x = 106,5 g Cl2
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!