👤

Pentru serbarea de premiere de la sfârșitul anului școlar , clasa a lV-a A s-au cumpărat 14 cărți de povești și 12 cărți de poezii,platindu-se in total 406 lei , iar pentru clasa a lV-a B s-au cumpărat 12 cărți de povești și 12 cărți de poezii , in valoare de 372 de lei. Cât costă o carte de poezii?


Răspuns :

14 cp............................................12c. poezii...................406lei
12cp.............................................12c poezii......................372lei


14-12=2 (carti povesti)
406-372=34 lei (2 carti povesti)


34:2=17 lei (o carte povesti)

12x17=204lei (12 carti povesti)

372-204=168 lei (12carti poezii)


168:12=14 lei (o carte poezii)


deci
             14 lei o carte poezii



              17 lei o carte povesti
2 carti de povesti=406 lei-372 lei=34lei
o carte de povesti=34 lei÷2=17 lei
12×17 lei=204lei( 12 carti de povesti)
372lei-204lei=168lei(12 carti de poezii)
168÷12=14 lei(costa o carte de povesti)
sper ca ti-am fost de ajutor

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari