Răspuns :
Ti-o fac prin metoda comparatiei.
3kg m ... 2kg b ... 19lei | scadere
5kg m ... 2kg b ... 25lei |
2kg m ... 0kg b ... 6lei
6lei÷2kg=3lei/1 kg m
3lei×3kg=9lei/3kg m
19lei-9lei=10lei/2kg
10lei÷2=5lei/1
3kg m ... 2kg b ... 19lei | scadere
5kg m ... 2kg b ... 25lei |
2kg m ... 0kg b ... 6lei
6lei÷2kg=3lei/1 kg m
3lei×3kg=9lei/3kg m
19lei-9lei=10lei/2kg
10lei÷2=5lei/1
3 kg de mere................2 kg de banane...............19 lei
5 kg de mere................2 kg de banane................25 lei
____________________________________________
(5-3) kg de mere.........(2-2) kg banane.................(25-19) lei
2 kg de mere............./..........................................6 lei
1 kg de mere=6:2=3 lei
3x3 lei................2 kg de banane................. 19 lei
1 kg de banane= (19 lei-9 lei):2=10:2=5 lei
Raspuns: 3 lei; 5 lei
5 kg de mere................2 kg de banane................25 lei
____________________________________________
(5-3) kg de mere.........(2-2) kg banane.................(25-19) lei
2 kg de mere............./..........................................6 lei
1 kg de mere=6:2=3 lei
3x3 lei................2 kg de banane................. 19 lei
1 kg de banane= (19 lei-9 lei):2=10:2=5 lei
Raspuns: 3 lei; 5 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!