1.NaHCO3->Carbonat acid de sodiu/Bicarbonat de sodiu->Soda alimentara CaCO3->Carbonat de calciu->Calcar NH3NO3->Nitrat de amoniu->Salpetru de amoniu
2. 50 de grame de solutie de HCl; concentratia=3.65% =>1.825 grame HCl care reactioneaza Masa/Mol a HCl este de 36.5 =>1.825/36.5=0.05 moli HCl Pentru ca NaHCO3 sa interactioneze complet cu HCl trebuie sa fie in raport molar de 1 la 1(cati moli sunt de HCl,atatia trebuie sa fie si de NaHCO3) =>0.05 moli NaHCO3 masa/mol NaHCO3 este de 84 grame/mol =>masa de NaHCO3 este de 84×0.05=4.2
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!