Ms1=200g
c1=20%
MaAd=?
c2=15%
MaEv=?
c3=40%
c1=md1/ms1×100
20=md1/200×100
md1=20×200/100
md1=md2=md3=100g
c2=md2/ms2×100
15=40/ms2×100
ms2=40×100/15
ms2=266,6
MaAd=ms2-ms1
MaAd=266,6-200
MaAd=66,6
c3=md3/ms3×100
40=40/ms3×100
ms3=40×100/40
ms3=100
MaEv=ms1-ms2
MaEv=200-100
MaEv=100g
MaAd=m apa adaugata
MaEv=m apa evaporata