Lindanul reprezintă un procent masic de 13% din totalul masei de hexaclorociclohexan. Calculați masa de lindan care se obține stoechiometric din 7,8t benzen.
C6H6 + 3 Cl2 = C6H6Cl6 M C6H6 = 78 g/mol M C6H6Cl6 = 291 g/mol 7,8t = 7800 kg 78 g benzen..........291 g HCCH 7800 kg benzen..............x x = 29100 kg HCCH %lindan = m lindan/m HCCH * 100 m lindan = 29100*13/100 = 3783 kg lindan
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!