👤

1. O masă de 8 grame de calciu se arde in oxigen.Calculati:
a)cate grame de oxigen sunt necesare
b)cati moli de produs se obtin
2. In 0.4 moli se arde potasiu.Calculati:
a)cati moli de potasiu se pot arde in oxigenul dat
b)cate grame de produs se obtin
3. O masa de 2.4 g de magneziu se arde in oxigen.Calculati:
a)cate grame de oxigen sunt necesare
b)cati moli de produs se obtin


Răspuns :

1.  2x40     32         2
     2Ca  + O2 →  2CaO
      8         x           y
a) 
        x = 8x32/2x40
        x = 3,2g O2

b)  y = 8x2/2x40
     y = 0,2 moli CaO

2. Probabil n = 0,4 moli O2, nu ?
 
 4       1         2x94                                MK2O = 2x39 + 16
4 K + O2  → 2 K2O                                          = 94
x         0,4          y

a) x =4x0,4
    x=1,6moli K

b)  y = 0,4x2x94
     y= 75,2 g K2O

3.  2x24      32             2
    2Mg   +   O2 →    2MgO            MO2 = 2x16
     2,4          x             y                          =32

a)  x = 2,4x32/2x24
     x = 1,6g O2

b)  y = 2,4x2/2x24
     y = 0,1 moli MgO

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari