Prin reducerea oxizilor de fe cu hidrogen so obt fe pulbere folosit ca catalizator. Ce cantitate de oxid feric de puritate 80℅ trebuie redus cu hidrogenu pt a obt 224g fe
Fe2O3 + 3 H2 = 2 Fe + 3 H2O M Fe2O3 = 2*56+3*16 = 160 g/mol M Fe = 56 g/mol 160 g Fe2O3...........2*56 g Fe x..........................224 g Fe x = 320 g Fe2O3 puritatea = m pură/m impură *100 m impură = 320/80 * 100 = 400 g Fe2O3
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!