CnH2nO + H2 = CnH2n+2 V c.n. = 22,4 l M aldehidă= 12n+2n+16 = 14n+16 14n+18 g alcool.......22,4 l H2 16 g alcool..................11,2 l H2 22,4*16 = 14n*11,2+18*11,2 32 = 14n+18 n = 1 CH4O- alcoolul CH2O, aldehida formică
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!