Răspuns :
2 Na + 2 H2O = 2 NaOH + H2
V c.n. 22,4 l
M NaOH = 23+16+1 = 40 g/mol
2 moli Na......2*40 g NaOH.....22,4 l H2
6 moli Na...............x...................y
x = 240 g NaOH
y = 67,2 l H2
V c.n. 22,4 l
M NaOH = 23+16+1 = 40 g/mol
2 moli Na......2*40 g NaOH.....22,4 l H2
6 moli Na...............x...................y
x = 240 g NaOH
y = 67,2 l H2
2Na+ 2H2O=>2NaOH+H2
2moli Na..............2moli NaOH
6moli Na..............X moli NaOH
=>X=6 moli NaOH
n=m/M=>m=n•M
m=6•40=240g
2moli Na..............1mol H2..........22,4L H2
6moli Na............3moli H2..........Y L H2
=>Y=67,2 L H2
M=40g/mol NaOH
2moli Na..............2moli NaOH
6moli Na..............X moli NaOH
=>X=6 moli NaOH
n=m/M=>m=n•M
m=6•40=240g
2moli Na..............1mol H2..........22,4L H2
6moli Na............3moli H2..........Y L H2
=>Y=67,2 L H2
M=40g/mol NaOH
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!