👤

1.Ce cantitate de apa trebuie adăugată la 150 g .sol.20 la sută pentru a obtine o solutie de concentratie 15 la sută?


Răspuns :

ms1=150g
c1=20%
c=15%
ma= masa de apă adăugată
[tex]c1 = \frac{md}{ms1} \times 100 \\ md = \frac{c1 \times ms1}{100} \\ md = \frac{20 \times 150}{100} = 30g[/tex]
[tex]c = \frac{md}{ms} \times 100 \\ ms = \frac{md \times 100}{c} \\ ms = \frac{30 \times 100}{15} = 200g[/tex]
ms=ms1+ma
ma=ms-ms1=200-150=50g
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari