Răspuns :
m = 400g Na2CO3(53%puritate)
Calculam masa de carbonat de sodiu pur
mNa2CO3pur = 400x53/100
= 212g MNa2CO3 =2x23+12+3x16
106 84 = 106
MgCI2 + Na2CO3 →MgCO3 + 2 NaCl MMgCO3 = 24+12+3x16
212 x = 84
106/212=84/x x = 212x84/106
x =168g MgCO3
Calculam masa de carbonat de sodiu pur
mNa2CO3pur = 400x53/100
= 212g MNa2CO3 =2x23+12+3x16
106 84 = 106
MgCI2 + Na2CO3 →MgCO3 + 2 NaCl MMgCO3 = 24+12+3x16
212 x = 84
106/212=84/x x = 212x84/106
x =168g MgCO3
puritatea = m pură/m impură * 100
m pură = 400*53/100 = 212 g Na2CO3
M Na2CO3 = 2*23+12+3*16 = 106 g/mol
M MgCO3 = 24+12+3*16 = 84 g/mol
106 g carbonat de sodiu.......84 g carbonat de magneziu
212 g carbonat de sodiu...................x
x = 168 g MgCO3
m pură = 400*53/100 = 212 g Na2CO3
M Na2CO3 = 2*23+12+3*16 = 106 g/mol
M MgCO3 = 24+12+3*16 = 84 g/mol
106 g carbonat de sodiu.......84 g carbonat de magneziu
212 g carbonat de sodiu...................x
x = 168 g MgCO3
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!