👤

Din 200 de litri de apa de mare se obtin 8 grame de sare .Ce cantitate de apa e necesara pentru a obtine un kilogram de sare?

Răspuns :

200 l ................... 8 g
x l..................... 1000 g
x = (1000 • 200)/8
x = 200 000/8
x = 25 000
200 l= 8 g
 1000 g=1 kg
 (1000 • 200):8=
 200000:8=25000