👤

1) Masa de sare care trebuie adaugata la 150g de solutie de sare cu c=15% pentru a forma o solutie cu concentratia procentuala de 30% este:
a)23,41g
b)32,14g
c)26,14g
2)Se amesteca 300 g solutie 20% cu 200g solutie 10% si o masa de apa pentru a obtine o noua solutie de concentratie procentuala 5%. Masa apei folosite este:
a)600g
b)950g
c)1100g


Răspuns :

1)ms=150g
c=15%
c1=30%
md2=masa de sare adăugată [tex]c = \frac{md}{ms} \times 100 \\ md = \frac{c \times ms}{100} \\ md = \frac{15 \times 150}{100} = 22.5g[/tex]
[tex]c1 = \frac{md + md2}{ms + md2} \times 100[/tex]
c1×(ms+md2)=100×(md+md2)
c1×ms+c1×md2=100×md+100×md2
c1×ms-100×md=100×md2-c1×md2
md2(100-c1)=c1×ms-100×md
[tex]md2 = \frac{c1 \times ms - 100 \times md}{100 - c1} [/tex]
[tex]md2 = \frac{30 \times 150 - 100 \times 22.5}{100 - 30} \\ \\ md2 = \frac{4500 - 2250}{70} = 32.14 g[/tex]
2)
ms1=300g
c1=20%
ms2=200g
c2=10%
c=5%
[tex]c1 = \frac{md1}{ms1} \times 100 \\md1 = \frac{c1 \times ms1}{100} \\ md1 = \frac{20 \times 300}{100} = 60g[/tex]
[tex]c2 = \frac{md2}{ms2} \times 100 \\ md2 = \frac{c2 \times ms2}{100} \\ md2= \frac{10 \times 200}{100} = 20g[/tex]md=md1+md2=60+20=80g
[tex]c = \frac{md}{ms} \times 100 \\ ms = \frac{md \times 100}{c} \\ ms = \frac{80 \times 100}{5} = 1600g[/tex]ms=ms1+ms2+m apă
m apă=ms-(ms1+ms2)
m apă=1600-(300+200)=1600-500=1100g
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari